Facebook

Poradna


Mám právo jít na propustku k lékaři ohledně vyšetření na řidičský průkaz?

Vloženo: 04.01.2017 (14:59:33)

OTÁZKA

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pracuji v marketu, kde mám nepravidelné směny (ranní, odpolední, denní). Potřebuji se uvolnit k doktorovi na vyšetření kvůli ,,řidičáku" a během následujících 2 týdnů je volný pouze jediný termín, který se mi kryje se směnou. Můj dotaz zní - musí mi zaměstnavatel vystavit propustku (ať už placenou/či neplacenou) nebo má v tomto případě zaměstnavatel právo propustku zamítnout? A navíc - musí doktor při potvrzení propustky uvést přesný důvod vyšetření? Dle mého soudu se jedná o lékařské tajemství. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s níž jste se na nás obrátil/a. Ve svém e-mailu uvádíte, že pracujete v marketu na nepravidelné směny. Potřebujete jít na vyšetření a jediný volný termín u lékaře se Vám kryje se směnou. Ptáte se, zdali Vám musí zaměstnavatel vystavit propustku nebo jestli má právo propustku zamítnout. Navíc se ptáte, zdali se na propustce musí uvádět důvod vyšetření.

Obecně k propustce k lékaři uvádíme, že dle ustanovení § 199 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen v případě důležitých osobních překážek v práci poskytnout zaměstnanci nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Náhrada mzdy nebo platu přísluší ve výši průměrného výdělku.

Okruh a rozsah důležitých osobních překážek v práci stanovuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Ošetření nebo vyšetření u lékaře je jednou z důležitých osobních překážek v práci.

Uvedené nařízení vlády uvádí, že:

  1. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
  2. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Máme tedy za to, že pokud splňujete podmínky vyšetření nebo ošetření, které nelze provést mimo pracovní dobu, tak Vám nárok na propustku (tedy na to, aby Vás zaměstnavatel „propustil ze zaměstnání“, tedy omluvil Vás pro důležitou osobní překážku v práci) vzniká.

Co se týče důvodu návštěvy lékaře, tak máme za to, že zdravotní stav je osobním a citlivým údajem zaměstnance a že zaměstnavatel není oprávněn po Vás požadovat důvod Vaší návštěvy lékaře ani znát Váš zdravotní stav. Zaměstnavatel má právo znát pouze, zda-li lékař nebo instituce, kterou navštívíte je nejblíže Vašemu bydlišti nebo pracovišti zaměstnavatele. Dále může zjišťovat, zda-li vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Je tak vhodné si od lékaře vyžádat toto potvrzení, tedy potvrzení o tom, že nebylo možné vyšetření provést mimo Vaši pracovní dobu.

Na závěr jen sdělujeme, že uvádíte, že k lékaři potřebujete na vyšetření kvůli řidičskému průkazu. Máme za to, že toto vyšetření zřejmě absolvujete u svého „praktického“ lékaře a je tak otázkou, zda je třeba se na toto vyšetření objednávat či zda jej lékař nemůže provést ve svých běžných ordinačních hodinách. Pokud Vám však byl stanoven termín k vyšetření, pak je možné se řídit výše uvedeným.

S pozdravem

Poradci Občanské poradny

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA Sdružení obrany spotřebitelů

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace