Facebook

Poradna


Kdy dostanu podporu v nezaměstnanosti

Vloženo: 26.02.2014 (08:03:23)

OTÁZKA

Stručný popis problému:

Dostala jsem výpověď k 31.11.2013 z organizačních důvodů s tříměsíčním odstupným. Na pracovním úřadě jsem od 1.12.2013.

Dotaz na naši poradnu:

Kdy dostanu první finanční dávku z pracovního úřadu. V měsíci březnu nebo dubnu? Odstupné+výplata za měsíc listopad mi byla řádně vyplacena 6.12.2013.
Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši organizaci.

V emailu uvádíte, že nyní jste jako uchazeč vedena na úřadu práce, kdy jste dostala výpověď z pracovního poměru s 3-měsíčním odstupným. Na úřadu práce jste vedena od 1. 12. 2013, pracovní poměr byl ukončen 31.11.2013. Poslední výplata spolu s odstupným byly řádně zaměstnavatelem vyplaceny.

Ptáte se, kdy obdržíte první dávky z pracovního úřadu. Bohužel nevíme, kterou dávku máte na mysli. Úřad práce má nyní na starosti nejen dávku podpory v nezaměstnanosti, ale rovněž dávky státní sociální podpory, dávky hmotné nouze a dávky pro zdravotně postižené.

Pokud však máte na mysli dávku podpory v nezaměstnanosti, je nutné splnit zejména podmínky pro její nárok. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období, které činí poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, zaměstnáním či jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, a požádal úřad práce o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je splatná po nabytí právní moci rozhodnutí o jejím přiznání pozadu za měsíční období, a to nejpozději v následujícím kalendářním měsíci. Z tohoto znění je možné dovodit, že pokud byla podpora přiznána v prosinci 2013, je splatná v lednu 2014.  Píšete však, že Vám bylo vyplaceno 3-měsíční odstupné. V tomto případě se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje po dobu, za kterou bylo odstupné vyplaceno – tj. začátek výplaty podpory v nezaměstnanosti se o tuto dobu posunuje.

Dle výše uvedeného máme za to, že pokud Vám byl přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti v prosinci 2013, která se vyplácí v lednu 2014, tak s ohledem na odstupné se vám o tři měsíce posune začátek výplaty této dávky. Tedy by Vám měla být vyplacena podpora za březen 2014, která je splatná v dubnu 2014.

Pokud se však dotazujete na jiné dávky z pracovního úřadu, jak uvádíte, teoreticky můžete již nyní nárok na některé z nich splňovat (dávky hmotné nouze, dávky státní sociální podpory apod.).

Jen upozorňujeme, že konkrétní informace o dávkách může poskytnout jen příslušný úřad práce, např. Vám přidělený pracovník Úřadu práce, kam se můžete dotázat a který by měl mít k dispozic veškeré potřebné informace a může je tak při odpovědi zohlednit. Výše uvedené informace proto berte prosím jako orientační.

Charita Opava
Občanská poradna

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace