Facebook

Poradna


Kdy dostanu podporu v nezaměstnanosti

Vloženo: 26.02.2014 (08:03:23)

OTÁZKA

Stručný popis problému:

Dostala jsem výpověď k 31.11.2013 z organizačních důvodů s tříměsíčním odstupným. Na pracovním úřadě jsem od 1.12.2013.

Dotaz na naši poradnu:

Kdy dostanu první finanční dávku z pracovního úřadu. V měsíci březnu nebo dubnu? Odstupné+výplata za měsíc listopad mi byla řádně vyplacena 6.12.2013.
Děkuji

ODPOVĚĎ

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši organizaci.

V emailu uvádíte, že nyní jste jako uchazeč vedena na úřadu práce, kdy jste dostala výpověď z pracovního poměru s 3-měsíčním odstupným. Na úřadu práce jste vedena od 1. 12. 2013, pracovní poměr byl ukončen 31.11.2013. Poslední výplata spolu s odstupným byly řádně zaměstnavatelem vyplaceny.

Ptáte se, kdy obdržíte první dávky z pracovního úřadu. Bohužel nevíme, kterou dávku máte na mysli. Úřad práce má nyní na starosti nejen dávku podpory v nezaměstnanosti, ale rovněž dávky státní sociální podpory, dávky hmotné nouze a dávky pro zdravotně postižené.

Pokud však máte na mysli dávku podpory v nezaměstnanosti, je nutné splnit zejména podmínky pro její nárok. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období, které činí poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, zaměstnáním či jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, a požádal úřad práce o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je splatná po nabytí právní moci rozhodnutí o jejím přiznání pozadu za měsíční období, a to nejpozději v následujícím kalendářním měsíci. Z tohoto znění je možné dovodit, že pokud byla podpora přiznána v prosinci 2013, je splatná v lednu 2014.  Píšete však, že Vám bylo vyplaceno 3-měsíční odstupné. V tomto případě se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje po dobu, za kterou bylo odstupné vyplaceno – tj. začátek výplaty podpory v nezaměstnanosti se o tuto dobu posunuje.

Dle výše uvedeného máme za to, že pokud Vám byl přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti v prosinci 2013, která se vyplácí v lednu 2014, tak s ohledem na odstupné se vám o tři měsíce posune začátek výplaty této dávky. Tedy by Vám měla být vyplacena podpora za březen 2014, která je splatná v dubnu 2014.

Pokud se však dotazujete na jiné dávky z pracovního úřadu, jak uvádíte, teoreticky můžete již nyní nárok na některé z nich splňovat (dávky hmotné nouze, dávky státní sociální podpory apod.).

Jen upozorňujeme, že konkrétní informace o dávkách může poskytnout jen příslušný úřad práce, např. Vám přidělený pracovník Úřadu práce, kam se můžete dotázat a který by měl mít k dispozic veškeré potřebné informace a může je tak při odpovědi zohlednit. Výše uvedené informace proto berte prosím jako orientační.

Charita Opava
Občanská poradna

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA Sdružení obrany spotřebitelů

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace