Facebook

Poradna


Chci zůstat déle na rodičovské dovolené

Vloženo: 26.04.2012 (15:10:34)

OTÁZKA

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Zvolila jsem si 2 letou. Mám v úmyslu zůstat se synem doma do jeho 3 let. Třetí rok bych byla jako žena v domácnosti. 

Chci se zeptat, zda je mi v tomto případě zaměstnavatel povinen držet pracovní místo celé tři roky nebo pouze dva. Smlouvu mám na dobu neurčitou.

Děkuji za vaši radu a přeji vám všem do Občanské poradny pěkný den!

ODPOVĚĎ

Vážená paní,

děkujeme za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradnu.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnankyni poskytnout rodičovskou dovolenou na její žádost. Rodičovská dovolená náleží v rozsahu o jaký zaměstnankyně požádá, maximálně až do 3 let věku dítěte. 

Ve svém dotaze nepíšete o jak dlouhou rodičovskou dovolenou jste zaměstnavatele požádala. Pokud jste jej požádala o poskytnutí rodičovské dovolené pouze do 2 let věku dítěte a nyní jste se rozhodla ještě s dítětem zůstat doma do jeho tří let, můžete svého zaměstnavatele písemně požádat o prodloužení své rodičovské dovolené. Zaměstnavatel je v tomto případě povinen Vám vyhovět. Pokud jste požádala o dvouletou rodičovskou dovolenou a nepožádáte o její prodloužení, musíte nastoupit do práce.

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva samostatné instituty na sobě nezávislé. I přesto, že jste si zvolila čerpání rodičovského příspěvku v dvouleté variantě, můžete rodičovskou dovolenou čerpat až do věku 3 let věku dítěte. V třetím roce však již rodičovský příspěvek pobírat nebudete.

Zaměstnavatel není povinen Vám jak uvádíte „držet“ původní pracovní místo. Je však povinen Vám po skončení rodičovské dovolené přidělit práci odpovídající Vaši pracovní smlouvě a pracovnímu zařazení. Již není povinen Vás zařadit přímo na původní pracovní místo a pracoviště, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou.

Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít odpovídající práci  dle pracovní smlouvy, můžeme Vám v případě Vašeho zájmu sdělit informace, jak dále postupovat.

S pozdravem

Občanská poradna

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace