Facebook

Poradna

Partner mě bije

Dobrý den, sice jsem nejdříve uvažovala o tom, že u vás věc budu řešit anonymně, ale nakonec prosím, zda byste můj dotaz nemohli dát do novin. Jen změňte jméno. Určitě nejsem jediná a třeba to někomu pomůže. Rozhodla jsem se, že již nadále nechci zažívat to, co dosud. Mám problém se svým přítelem, před dvěma lety dostal vyhazov z práce a začal hodně pít. Před rokem na mě poprvé vztáhl ruku. Nyní není týdne, kdy by nedošlo k nějakému konfliktu, který končí tím, že mě prostě zbije. Mám modřiny na rukou, které se ani nestíhají hojit. Před týdnem dal facku i dceři. Bojím se, že se to bude opakovat. Nevím, kam se obrátit a jak situaci řešit. Bojím se od něj odejít.     Kateřina (změněno)

Dobrý den, velmi oceňujeme, že jste se rozhodla vyjít se svým příběhem na veřejnost a překonala svůj prvotní strach. To, co popisujete, se již dá označit jako domácí násilí. Domácím násilím se označuje fyzické, psychické, sociální, ekonomické a sexuální násilí mezi blízkými lidmi, které se odehrává zpravidla v soukromí, je opakované a dlouhodobé, má stupňující se tendenci. Domácí násilí by však nikdy nemělo být pouze soukromou záležitostí, nemělo by být podceňováno a nemělo by být s ním zacházeno jako s méně nebezpečným.  Z vašeho popisu chápu, že hlavním důvodem, proč jste se rozhodla situaci nyní řešit, bylo to, že partner napadl i Vaši dceru a vy se bojíte, aby se to neopakovalo. Ale také uvádíte, že se od partnera obáváte odejít. Osoby, potýkající se s domácím násilím často cítí, že svou situaci nemohou nijak vyřešit. Cítí se bezmocné, vystrašené. Také se za to, co se jim děje, stydí. Mohou mít pocit, že jim stejně nikdo neuvěří. Pokud máte tu možnost, zvažte, zda byste do poradny nepřišla osobně. Mohli bychom situaci zevrubněji probrat a nastínit možnosti, jak by se situace řešit dala – nejen z hlediska psychického, ale také materiálního, právního (pokud je partner otcem dítěte, ohledně majetku apod.). Jelikož se řešení může dotýkat mnoha oblastí, není možné vzhledem k rozsahu této rubriky, je blíže nastínit. Co se týče psychické stránky věci, pocitů, které zažíváte, můžete se také obrátit na službu Fénix, Naděje – střediska krizové pomoci, která sídlí na ulici Zacpalova 27 v Opavě a své služby poskytuje bezplatně. Rozhodnutí, zda se skutečně věc rozhodnete řešit a zda využijete možností, které Vám nabízíme, však musíte udělat Vy sama. Přeji hodně štěstí.

Lucie Vehovská,
Občanská poradna Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace