Facebook

Poradna

Nemáme na splátky, Region Opavsko, 27.11.2012

Dostali jsme se s manželem do velmi tíživé finanční situace. Manžel onemocněl, je dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Půjčky jsme si brali v době, když jsme si to mohli dovolit, většinou na vybavení domácnosti a podobně. Příští měsíc již však nebudeme moci splácet své závazky. Zvažujeme půjčku, která by na nějakou chvíli pomohla, ale nevíme, zda je to dobré řešení. Nechceme si dále půjčovat, ale nyní nevidíme jiné východisko. Můžete nám poradit,  jak situaci dále řešit?             Simona H.

Velmi oceňuji, že píšete v době, kdy sice vaše finanční situace není dobrá, ale ještě nejste u žádného věřitele v prodlení se splácením. Vše tedy řešíte v předstihu, což je ten správný přístup. Bohužel neuvádíte, zda nemáte sjednáno pojištění, například pro případy neschopnosti splácet, či jiná pojištění (např. životní, úrazové), která by bylo teoreticky možné využít pro alespoň částečně řešení situace. Podívejte se proto do smluv či kontaktujte příslušné subjekty, se kterými máte případné pojištění sjednáno. Píšete o další půjčce jako o řešení situace. Ze zkušeností mohu potvrdit, že kromě pár výjimek není další půjčka vhodným řešením. I přesto, že nyní nevidíte jiné východisko, určitě se  pokuste vyhnout unáhleným rozhodnutím na základě náhodných nabídek. Právě fáze před vzetím půjčky je jednou z nejdůležitějších, pokud chcete do budoucna snížit pravděpodobnost případných problémů. Je dobré, že již dopředu víte, že vaše příjmy už příští měsíc stačit nebudou. Můžete tak věřitele, ještě jako solidní dlužník, požádat o snížení či odklad splátek. Ještě předtím si však vytvořte rodinný rozpočet, zjistěte své příjmy, své výdaje. Třeba vytvořením rodinného rozpočtu odhalíte nějaké rezervy, třeba zvýšení příjmů či nějaké výdaje, které by se daly snížit či úplně omezit a něco tak ještě uspořit. Také se vám takto podaří zjistit, kolik vám zbývá na splátky půjček a o jaké snížení či odklad splátek žádat, abyste po věřiteli nežádali takové snížení, na které nakonec stejně nebudete mít peníze. V poradně máme k dispozici potřebné vzory k řešení vaší situace. Pokud tedy budete mít zájem, určitě se na pracovníky poradny můžete znovu obrátit.


Lucie Vehovská,
Občanská poradna Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace