Facebook

Poradna

Napadl mne a dostal pouze podmínku! Region Opavsko, 16.10.2012

Před několika měsíci jsem byl napaden, když jsem se byl bavit s přáteli v hospodě. Skončil jsem v nemocnici s vážnými poraněními. Jsem již několik měsíců v pracovní neschopnosti a návrat do práce je v nedohlednu. Osoba, která mě napadla, byla obviněna, byl jsem několikrát u výslechu, probíhalo trestní řízení. Od známých jsem zjistil, že to nebylo poprvé, co měl dotyčný problémy se zákonem. Nyní mi došel rozsudek soudu. Po jeho přečtení jsem nevěřil vlastním očím, protože dostal jenom podmínku. Za to, co mi udělal! Nikde jsem však nenašel, že bych se mohl proti rozhodnutí soudu bránit, když s ním nesouhlasím. Snad mám nějaká práva! Nelze přece, aby takovýto člověk dostal pouze podmínku a dál si chodil po světě.                       Petr F.

Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, jaké postavení jste měl v trestním řízení. Budu však i vzhledem k popisu případu předpokládat, že se jednalo či jedná o postavení poškozeného, což je osoba, které bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková, morální nebo jiná škoda.
Jako poškozený máte pouze ta práva, která vám přiznává zákon, v tomto případě trestní řád. Ačkoliv chápeme, že ne vždy je pro poškozeného jednoduché souhlasit s výší trestu, kterou soud pachateli uložil, zákon vám jako poškozenému nepřiznává právo se odvolat proti rozhodnutí, týkající se viny a výše trestu. Poškozený má právo podat odvolání proti rozsudku pouze v té části, která se týká náhrady škody, pokud ji v trestním řízení uplatnil. Jelikož neznáme další souvislosti, nemůžeme bohužel sdělit nic konkrétnějšího. Pro bližší informace například i o možnostech náhrady škody se můžete kdykoliv znovu obrátit na nás, na Občanskou poradnu či na středisko Probační a mediační služby v Opavě. Pracovníci Občanské poradny jsou totiž spolu s pracovníky Probační a mediační služby PMS ČR v Opavě společně zapojeni do projektu Restorativní Justice – podpora a poradenství obětem trestných činů. Více o projektu Restorativní Justice na www.obcanskaporadnaopava.cz a www.pmscr.cz.

Lucie Vehovská,
Občanská poradna Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace