Facebook

Poradna

Manžel mi nedává peníze na dítě, Region Opavsko, 25.9.2012

S manželem jsme svoji již šest let. Z prvního manželství mám pětiletého syna. Po narození druhého dítěte se však s manželem neustále hádáme, máme konflikty ohledně hrazení nákladů, nejsme schopni se na některých věcech vůbec domluvit. Já jsem nyní na rodičovské dovolené a manžel vydělává. Přístup k jeho penězům však nemám. Ze svého příjmu musím živit obě děti a ještě částečně přispívat na náklady domácnosti. Výživné na děti mi manžel nedává. Zatím se rozvádět nechci a ráda bych naše manželství zachovala a pokusila se dát náš vztah dohromady. Je možné řešit otázku výživného na děti i během trvání manželství?     Jarka S.

Jarko, ve svém dotazu se ptáte na stanovení výživného pro nezletilé děti. Uvádíte, že současný manžel je otcem pouze mladšího dítěte. Váš současný manžel má tedy vyživovací povinnost pouze vůči těm dětem, jejichž je otcem. Zřejmě tak nelze požadovat výživné od manžela na starší dítě. Nezmiňujete se však,  zda výživné od otce staršího dítěte dostáváte, či nikoliv.
Výživné se většinou stanovuje v situacích, kdy se rodiče chtějí rozvést, jeden z manželů chce odejít ze společné domácnosti či partneři spolu nežijí. Je však také možné upravit vyživovací povinnost k nezletilému dítěti i za dobu trvání manželství, kdy manželé spolu žijí ve společné domácnosti.  Tato situace nastává tehdy, pokud jeden z rodičů neplní dobrovolně svou vyživovací povinnost, například se přestává podílet na úhradě potřeb dítěte, či se nepodílí na výživném v adekvátní míře. Za této situace můžete s manželem sepsat dohodu o plnění vyživovací povinnosti. Tuto dohodu však musí schválit soud. Jestliže s manželem dohoda nebude možná, můžete sama podat návrh na stanovení vyživovací povinnosti. Návrh by neměl být podáván bezdůvodně.
Ve svém dotazu se dále zmiňujete, že se chcete ještě pokusit manželství zachovat. Soudní řízení však může vést ještě k dalšímu zhoršení vztahu mezi vámi. Nechceme naznačit, že nemáte hájit zájmy svých dětí, jen případně zvažte jednotlivé možnosti i v souvislosti s přáním zachovat manželství. Můžete také vyhledat pomoc odborníka v oblasti partnerských vztahů, který by vás oba mohl jistě psychicky náročným obdobím pomoci provést. 

Radka Matyášková,
Občanská poradna Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace