Facebook

Poradna

Máme problémy se sousedem

Máme problémy se sousedem. Nyní se však situace vyhrotila natolik, že bychom to chtěli konečně nějak řešit. Máme postavený dům kousek od hranice sousedního pozemku. Soused tam má zahradu. Přímo před našimi okny si před pár lety zasadil stromy, které jsou již nyní tak vysoké, že nám stíní výhled z našeho obýváku. Skoro nám do domu nesvítí sluníčko, nemluvě o nepořádku na podzim, když padá listí. Snažili jsme se sousedovi domluvit, ale nedá si říct.  Nijak se o stromy nestará, neseřezává je a nám už to opravdu vadí.    Jana V.

Z vašeho dotazu předpokládáme, že jak vy, tak soused jste vlastníci předmětných nemovitostí. Sousedské vztahy bývají složité a vždy je nejlepší řešit spor dohodou, či se o ni alespoň pokusit. Uvádíte, že soused na vaše námitky nyní nijak nereaguje. Sousedské vztahy jsou však řešeny v § 127 občanského zákoníku, který říká, že „vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv“. V následném demonstrativním výčtu je uvedeno stínění a lze z něj dovodit také uváděný spad listí. Obecným omezením každého vlastnického práva je tedy jeho povinnost nerušit vlastnictví někoho jiného. Obrazně řečeno - svoboda jednoho končí právě tam, kde začíná svoboda toho druhého. Ne vše však lze považovat za obtěžování nad míru přiměřenou poměrům. Takhle na dálku je samozřejmě obtížné přesně posoudit, zda se ve vašem případě skutečně jedná o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům. Ale chápeme, že situaci považujete za neúnosnou a chcete ji řešit. Sousedovi můžete nejdříve zaslat doporučený dopis, kde jej vyzvete k nápravě situace. Zákon dále umožňuje, abyste vy jako vlastník i bez souhlasu souseda mohl za určitých předpokladů šetrnosti a vhodnosti roční doby odstraňovat větve stromu přesahující na váš pozemek. To by mohlo problém stínění a spadu listí alespoň částečně vyřešit. Pokud však ani toto nepomůže, je poslední možností věc řešit soudní cestou, a to tzv. sousedskou žalobou. Soudní řízení však může být zdlouhavé, proto právě dohoda je tím nejlepším řešením situace.

Lucie Vehovská,
Občanská poradna Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace