Facebook

Poradna

Když darujeme synovi dům,máme chtít věcné břemeno? , 07.06.2011

Rozhodl jsem se svému synovi darovat rodinný dům, který vlastníme společně s manželkou. Jedná se o dům, který má dvě bytové jednotky. V jedné bydlím já s manželkou a ve druhé syn s rodinou. Syn se rozhodl dům opravit a chce si vzít úvěr, domem chce ručit. Aby úvěr dostal, musí být prý majitelem domu. To by nám vůbec nevadilo, stejně jsme mu chtěli dům dát. Ale chtěli bychom, aby nám bylo v domě zřízeno věcné břemeno. To však syn odmítá, s tím, že s věcným břemenem mu půjčku nikdo nedá. Se synem máme sice dobré vztahy, ale co by se mohlo stát, kdybychom si věcné břemeno nenechali zřídit?                         Roman P.

 

Dobrý den, toto je častý dotaz našich klientů. Bohužel neznáme situaci na bankovním trhu, takže nemůžeme říci, zda je nutné, aby syn byl skutečně majitelem domu či by stačilo, aby byl dán dům do zástavy i v případě, že majitelem byste zůstal vy. Zde je nutné se obrátit na odborníka a s ním věc konzultovat.

To, zda si necháte zřídit věcné břemeno zřejmě doživotního užívání bytu pro sebe a manželku,  či nikoli, záleží čistě na vás. Našim klientům však doporučujeme, aby si zřídit věcné břemeno nechali, a to nejlépe přímo s darovací smlouvou. Protože poté se již těžko budete domáhat jeho zřízení, zvlášť pokud nový majitel (u vás syn) nebude chtít. Není to totiž jeho povinností. Obecně věcná břemena znamenají omezení vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jiného. Vámi uváděné věcné břemeno vzniká na základě písemné smlouvy, kterou je nutné vložit do katastru nemovitosti.

Podle vašich informací syn věcné břemeno zřídit nechce, protože se obává, že úvěr na opravu domu nedostane. Je pravdou, že věcné břemeno obecně snižuje tržní cenu nemovitosti, protože v případě prodeje vám toto břemeno nezaniká a nový majitel by domek musel koupit tzv. i s vámi. Je proto možné, že by to mohlo ztížit získání úvěru v požadované částce. Pro vás však věcné břemeno znamená určitou jistotu, že budete moci doživotně užívat určený byt. Pokud byste věcné břemeno zřízeno neměli, znamenalo by to, že v domě bydlíte pouze na základě souhlasu majitele nemovitosti, tedy syna, a tento souhlas je možné kdykoliv odvolat. V takovém případě byste měli povinnost se z bytu bez náhrady odstěhovat. Proto také svoje rozhodnutí dobře zvažte.

Lucie Vehovská,

Občanská poradna Charity Opava

 

Dotazy můžete zasílat přes internetovou poradnu na www.obcanskaporadnaopava.cz, či poradnu osobně navštívit na adrese Kylešovská 10, Opava

 

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace