Facebook

Poradna

Jsem špatná snacha? 16.8.2011

Dovoluji si obrátit se na vás s prosbou ani tak ne o radu, jako spíše o vyslechnutí. Bydlím s manželem a tchánem v malém bytě. Tchán je ležák, do půl těla ochrnutý a péče o něj je velmi náročná, hlavně psychicky. Pořád kolem něj lítáme, sotva jej přikryjeme a vrátíme se ke své práci, volá znovu, že chce naklepat polštář. Sotva to uděláme, volá znovu, že chce bažanta atd. Nedokáže skloubit své požadavky. Volá nás asi desetkrát do hodiny. Minule o půlnoci volal a chtěl vědět, kolik je hodin, prý jen tak. Psychicky to nezvládám a mám kvůli tomu výčitky svědomí. Myslím si, že jsem špatná snacha. Občas jsem protivná, někdy už tajně doufám, že je konec. Navíc se mi kvůli tomuto stresu otěhotnět a ani nevím, jestli by to bylo v naší situaci dobré. Jsem proto špatná? Tchánův stav nevypadá tak, že by umíral, jen už nikdy nebude chodit. Z představy, že jej budeme mít doma dlouho, propadám depresi. Mám dojem, že jsme už s manželem oba na pokraji sil. Připadám si bezcitná, zlá a nevím, jak z toho ven. Děkuji za případnou odpověď nebo povzbuzení. Budu Vám vděčná.

                                                                                                                                 Ilona C.

Dobrý den, děkuji za důvěru, s níž jste mi vypsala svá trápení. Z vašeho psaní vyplývá, že tchán není empatický a nebere na vás žádný ohled. Pečujete sice o nemocného člověka, ale máte i svůj život, proto nezbude nic jiného, než si stanovit nějaká pravidla, která mu opakovaně sdělovat a zároveň je dodržovat. Vše samozřejmě s pomocí manžela. Dále píšete, že je nechodící, do půl těla ochrnutý, z čehož vyplývá, že rukou pohybovat umí a částečně i trupem a taky by to měl činit. Je-li tomu opravdu tak, dá se spousta drobností nastavit tak, aby se tchán obsloužil sám – hodiny, toaleta, rádio, ovladače, hygiena…To, že je nechodící, ještě neznamená, že je nemohoucí a že mu veškerý volný čas musíte vyplňovat Vy. Není vhodné mu ubírat dovednosti, které ještě má. Naopak je třeba je cvičit a posilňovat. Myšlenky, které vás při soužití v malém bytě napadají, jsou lidské a vypovídají o tíži, kterou  s sebou vážná nemoc nese. Také byste mohli navázat kontakty s dalšími lidmi, kteří pečují o starší příbuzné (přes lékařku, pečovatelskou agenturu apod.) a najít tak pro sebe podporu. Věřím, že práce s odborníkem vám může pomoci. Co se týče praktických věcí, máte vyřízený příspěvek na péči? Ten by vám mohl pomoci s placením pečovatelské nebo ošetřovatelské služby. Určitě se za mnou můžete zastavit na středisko a můžeme vaši situaci dále probrat.

I přes výčitky svědomí a možné pocity viny nejste zlá. Navíc píšete, že chcete otěhotnět, ale nevíte, zda je to vhodné. Ani vy, ani manžel nejste špatní jen proto, že vedle péče o tchána chcete rozvinout i svou rodinu. Je to v pořádku a já vám držím palce.

Veronika Prchalová,

Naděje – SKP Charity Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace