Facebook

Poradna

Exmanželka nechce pustitse mnou syna na dovolenou, 05. dubna 2011

S manželkou jsme se před rokem rozvedli. Syn byl svěřen do její péče. Na tom, jak často ho  budu vídat, jsme se dohodli. Se synem se vídáme co 14 dnů o víkendu. V létě chci vzít svou přítelkyni a syna na dovolenou k moři. Chtěl bych, aby s námi strávil celých 14 dnů. Když jsem se o tom své bývalé manželce zmínil, nebyla z toho vůbec nadšená. Začala se vymlouvat a konečný verdikt zněl, že mi ho nedá. Syn už však o dovolené u moře ví a moc se tam těší. S bývalou manželkou jsem se snažil tuto možnost probrat ještě párkrát, ale stojí si za svým.  Co mám dělat? Co když mi nebude chtít dávat syna vůbec? Chtěl bych, abychom se synem trávili více času než dosud.                                                                                      Jirka S.

Jako rodič, kterému nebylo dítě svěřeno do péče, máte právo se synem se vídat. Z toho, co píšete, vyplývá, že až dosud nenastal s možností vídat se s dítětem problém.  V dotazu se ale nezmiňujete, jak starý je Váš syn a jak máte upravený styk s dítětem. Možností, jak si styk s dítětem upravit, je vícero. Předně se upřednostňuje dohoda mezi oběma rodiči, která by měla být písemná. V této dohodě máte možnost si upravit, jak často se budete vídat se synem nejen během pracovních dnů a víkendů, ale také si stanovit, u koho bude syn během svátků, prázdnin apod. Tuto dohodu si můžete nechat schválit soudem. Pokud dohoda schválena soudem nebude, nelze si její plnění soudně vynucovat a v případě, že by bývalá manželka tuto dohodu přestala dodržovat, bude nutné podat k soudu návrh na úpravu styku s dítětem. Tento návrh můžete podat k soudu i v případě, pokud se nedohodnete pouze na oněch letních prázdninách.

Při rozhodování o styku s dítětem se vždy  sleduje zájem dítěte. Rovněž jinak je upravován styk dítěte v mladším věku a jinak styk dítěte staršího, které má možnost se vyjádřit. Zkuste ještě jednou se svoji bývalou ženou promluvit a zjistit v čem spočívá pravý důvod, že Vám nechce syna na prázdniny dát. Případně ji navrhnout dohodu,  která by upravovala styk v budoucnu, aby se předešlo podobným problémům. Je výhodnější z pohledu flexibility a efektivnosti, aby styk nemusel být upravován soudem. Jde o citlivou záležitost a dítě to může negativně ovlivnit.  Navíc -  jestliže je v rozsudku stanoveno, že otec se bude vídat s dítětem v určitý den a hodinu, je jeho povinností dítě v daný čas převzít, případně se omluvit a nabídnout jiné řešení. V případě zájmu Vám vzor dohody či návrhu můžeme poslat. 

Radka Matyášková,

Občanská poradna Charity Opava

 

Dotazy můžete zasílat přes internetovou poradnu na www.obcanskaporadnaopava.cz, či poradnu osobně navštívit na adrese Kylešovská 10, Opava

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace