Facebook

Poradna

Bulimii sami neporazíte. Region Opavsko 15. 03. 2011

 Prosím Vás o radu ohledně mé kamarádky. V posledních pár měsících hodně zhubla, je hodně unavená a často spí. Jí hodně tučná jídla, ale vůbec netloustne. Po obědě se jí dělá špatně. Stěžuje si na vypadávání vlasů, lámání nehtů a únavu. Po celém těle jsou ji vidět kosti. Říká, že při své výšce 165 cm50 kg, ale vypadá na míň. Asi před půl rokem říkala, že jídlo občas naschvál zvrací, ale když jsem jí chtěla pomoct, tak odmítla. Nedávno také omdlela. Má velice nízký tlak a často se ji motá hlava. Doktorka ji poslala na vyšetření srdce, ale to je v pořádku, tak to svádí na záda, ale já vím, že tak to není! Potřebuji od Vás radu, co s ní dělat a jak jí pomoct. Bojím se o ní.                   Petra F.

Odpověď:  Příznaky, které popisujete, nasvědčují problémům s příjmem potravy, a to bulimií. Zmiňujete také, že Vaši pomoc zatím odmítla. I to patří bohužel k příznakům této nemoci. Vaše snaha kamarádce pomoci je přesto velmi cenná. Pokud ve svém kamarádství vytrváte, můžete společně (např. s lékařem, rodiči aj.) najít cestu k zdraví. Nevím, kolik je Vám let. Napadá mě však, že kamarádce byste mohla pomoci také tak, že byste se o svých domněnkách a obavách svěřila rodičům kamarádky, nebo někomu, o kom víte, že k němu má ona dívka důvěru. Pokud se Vám zdá, že to z nějakého důvodu nejde, můžete kamarádce nabídnout telefonní čísla, např. na specializovanou linku pro poruchy přijmu potravy viz www.anabell.cz. Zde by měla být k dispozici anonymní poradna, telefonní informace a taky svépomocné skupiny. Vzhledem k tomu, že Vaše kamarádka již nemá jen problémy s jídlem, může se její stav nadále zhoršovat a v konečném důsledku ohrožovat její život. Proto je důležité spojit síly a popřípadě s podporou rodičů začít situaci řešit co nejdříve.

Vaše kamarádka ocení Vaši starost asi až mnohem později, a tak Vás chci ještě jednou povzbudit k dalšímu kroku jí pomoci. Držím Vám palce.

Veronika Prchalová

Naděje – SKP Charity Opava

Středisko Naději - SKP můžete navštívit osobně na Kylešovské 10, Opava či kontaktovat telefonicky na  čísle 553 653 776, 737 615 459. Více na www.charitaopava.cz

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace