Facebook

Poradna

Občanská pomáhá občanům Opavy předcházet dluhové pasti. Pořádá přednášky finanční gramotnosti

Žít na dluh se stalo moderním fenoménem. Tržní systém ekonomiky nabízí mnoho výhod, možností a také způsoby, jak těchto možností využít bez povinnosti šetřit. Bankovní i nebankovní sektor na v nabídce celou řadu úvěrových balíčků pro všechny příjmové skupiny obyvatel.

Lidé však na tento trend ještě nejsou dostatečně připraveni a vybaveni správnými informacemi o tom, co je a co není finančně výhodné, jsou bez znalostí právního prostředí závazkového práva.

„Téměř denně k nám do Občanské poradny přicházejí klienti, kteří jsou zadlužení a již nezvládají své dluhy splácet. Klienti, kterým hrozí či již byla provedena exekuce. Klienti, kteří nás žádají o  pomoc při vyplňování insolvenčního návrhu a žádosti o oddlužení.  Jejich situace není záviděníhodná. Většina z nich je zoufalá a není schopna sama svou situaci řešit, protože neznají své práva a povinností“ sděluje vedoucí Občanské poradny Radka Matyášková.

Statistika Občanské poradny, na kterou se obrací zejména občané Opavy, uvádí, že více než 25 % všech klientů přichází žádat o pomoc právě ve věci dluhového poradenství. Opava je město s větší koncentrací osob z nízkopříjmových skupin, přičemž právě osoby s nízkými příjmy jsou daleko více náchylnější k propadu do chudoby z důvodu vysokého zadlužení. Podle zkušeností pracovníků Občanské poradny je neuvážené vzetí spotřebitelského úvěru jeden z nejčastějších důvodů jejich zadlužení.

Když jsme v rámci Dne otevřených dveří uspořádali přednášku na téma dluhové problematiky, zájem byl mimořádný. Proto jsme v roce 2010 uspořádali 15 přednášek na žádost opavských institucí, při kterých bylo přítomno celkově více než 450 osob.

Záludnosti a důsledky nepromyšleného půjčování peněz vysvětlují pracovníci Občanské poradny, tedy ti, kteří se s touto problematikou setkávají a téměř každodenně se snaží pomoci svým klientům problémy se zadlužením řešit. „Je důležité zmínit, že všechny přednášky jsou pořádány bezplatně, a přitom kvalitně a máme od účastníků často velmi pozitivní zpětnou vazbu,“ doplňuje Radka Matyášková.

Občanská poradna však neřeší pouze dluhovou problematiku, ale také poskytuje rady a pomoc svým klientům v dalších 17 právních oblastech, jako jsou například bydlení, rodinné a partnerské vztahy, ochrana spotřebitele, pracovně-právní vztahy, rodinné právo apod. Ve všech těchto oblastech je v případě zájmu schopna a ochotna udělat přednášku,  a to jak pro klienty institucí, tak pro širokou veřejnost. Občanská poradna tak vlastně plní své poslání, tedy usiluje o to, aby občané netrpěli neznalostí svých práv a povinností, neznalostí dostupných služeb nebo neschopností vyjádřit své potřeby či hájit své oprávněné zájmy.

Pokud byste měli zájem o to, aby Občanská poradna uspořádala přednášku i pro Vás, neváhejte nás kontaktovat na  přiložených kontaktech.:

 

Charita Opava

Občanská poradna, Kylešovská 10, Opava

tel: 553 616 437, mobil: 731 316 552

vedoucí: Radka Matyášková DiS.

email: obcanskaporadna@charitaopava.cz

Naši partneři

Moravskoslezský kraj Úřad práce Statutární město OPAVA

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by Core Trade s.r.o. © 2010 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Administrace